Sağlık

B vitamini hangi besinlerde bulunur?

B vitamininin bütünsel sağlık için önemini ve eksikliği halinde neler olacağını biliyor musunuz?

B vitamini vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması açısından büyük önem taşır. Suda çözünür, bu sayede karaciğere uğramadan direkt kana karışır ve vücutta depolanmaz. Yani vücut, vitamin B depolamak için sınırlı bir kapasiteye sahiptir, bu nedenle vücut süreçlerinin düzgün çalışması için yüksek miktarda B vitamini tüketilmesi gereklidir

NEDEN B VİTAMİNİNE İHTİYAÇ DUYARIZ?

Uzmanlar vücudumuzda meydana gelen hemen hemen her işlemin düzgün çalışması için B vitaminine ihtiyaç duyduğumuzu söylemekteler. B vitamini metabolizma, sinir sistemi, hayati organlar, gözler, kaslar, cilt ve saç için kritik öneme sahiptir. Vücudumuz yakıt için karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin kaynakları üreten farklı enerji kullanır. B vitamini, vücudun bu yakıttan faydalanmasına yardımcı olur. Besinleri enerji haline getirmek için önemli olan vücuttaki kimyasal reaksiyonları düzenleyen enzimlerin ve proteinlerin aktivitelerinde büyük rol oynarlar.

B vitaminleri grubunda: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitaminleri yer alır ve her biri işlevleri açısından sağlığımız için büyük öneme sahiptir.

Ä°lgili resim

B1 vitamini

Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini sinir sistemine yardımcı olur ve kişinin sağlıklı olmasını sağlar. Bu vitaminin vücutta eksikliği sinirlilik, depresyon, yorgunluk, hafıza sorunları ve dikkatte azalma gibi sorunlara yol açar.  Tahıl kabuklarında, sığır etinde, bira mayasında, soya fasulyesinde, cevizde, fındıkta, kuru bezelyede ve yürekte bol miktarda bulunur.

B2 vitamini

Riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakta büyük bir rol oynamaktadır. Bunun yanında antioksidan üretimine katkı sağlar. Bu vitaminin eksikliği deride, dudakta, dilde yaralanmalara ve iltihaplanmalara sebep olur. Süt, yoğurt, yürek, badem, kuru bezelye, mantar, kuşkonmaz, soya-yeşil fasulye, yer fıstığı ve kuru fasulyede bulunmaktadır.

B3 vitamini

Diğer adı niasin olan B3 vitamini sinir sistemini düzenleyerek protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını yardımcı olur. Bu mineralin kesikliği yorgunluk, halsizlik, depresyon, hafıza kaybı, zihinsel problemler ve pelegra rahatsızlığına yol açabilir. Yumurta, süt, balık, peynir, havuç, hurma, mısır ve buğdayda bulunur.

B5 Vitamini

Pantotenik asit olarak adlandırılan B5 vitamini alyuvar üretiminde önemli derecede rol oynamaktadır. Stresle mücadele etmektedir. Cilt ve saç sağlığında önemlidir. B5 vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştahsızlık, saç dökülmesi ve cilt problemlerine sebep olmaktadır. Kırmızı et, tavuk, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllarda bulunur.

B6 Vitamini

Piridoksin ve piridoksamin olarak da bilinen B6 vitamini, bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Egzema ve sedef gibi cilt hastalıklarını engellemektedir. Deri hastalıkları, kansızlık ve uykusuzluk gibi problemler eksikliğinde yaşanmaktadır. Yumurta, tavuk, balık, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, havuç, bezelye ve avokado da bulunur

B7 Vitamini:

Diğer adı biyotin olan B7 vitamini saç ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunun yanında tırnaklardaki kırılmaları önlemektedir. Bu vitaminin eksikliği saç dökülmesi, kepek oluşumu, mide bulantısı, anemi, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlara yol açmaktadır.Yumurta, balık, patates, süt fındık, soya ve cevizde bol miktarda bulunur.

B9 vitamini

Folik asit veya folat olarak da adlandırılan B9 vitamini, vücutta enerji üretiminde ve kırmızı kan hücresi olan alyuvarların oluşumunda görev almaktadır. Bu mineralin eksikliği anemi, hafıza kaybı, zihin sorunları, beyin hasarları ve spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilmektedir.Tüm tahıllarda, kuru baklagillerde, koyu yeşil yapraklı sebzelerde, arpada, fasulyede, kahverengi pirinçte, mercimekte, hurmada, cevizde, fındıkta, yumurta sarısında, sütte, peynirde ve turunçgillerde bulunmaktadır.

B12 vitamini

Diğer adı kobalamin olan B12 vitamini kan hücreleri olan alyuvarların oluşumuna ve üretimine yardımcı olur. Bunun yanında hafızada olan hasarları gidererek kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu mineralin eksikliği yorgunluk, depresyon; hafıza kaybı, zihinsel problemler, iştahsızlık, kilo kaybı ve ellerde-ayaklarda uyuşma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Sığır eti, böbrek, balık, peynir, süt, yumurta ve karaciğerde bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir