Beslenme

Az pişmiş yumurtanın şaşırtıcı üç yan etkisi

Yumurtasını tam katı kıvamda sevmeyenlerin sağlıkları risk altında olabilir...

Yumurta gerek haşlanmış gerek pişmiş bir şekilde kahvaltı sofralarımıza giriyor. Ancak herkesin sofrasına giren bu yumurtalar bazı kişiler tarafından farklı şekillerde tüketiliyor. Örneğin yumurtayı rafadan, kayısı ya da az pişmiş kıvamlarında sevenler var. Az pişmiş yumurta yeme alışkanlığın bazı olumsuzlukları olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik günümüz koşullarında yumurtaları organik olarak tüketememek bu olumsuzlukları güçlendirirken sağlığımızı tehdit edecek sorunlarını da doğuruyor. Peki nedir az pişmiş yumurtanın olası yan etkileri:

BİOTİN EKSİKLİĞİ

Uzmanlar pişmemiş yumurta tüketiminin H veya B7 vitamini olarak da bilinen biotin eksikliğine sebep olabileceğini söylemekte. Bunun sonunda da cilt problemleri ortaya çıkmaya başlar, kas tonusu azalır ve koordinasyon bozuklukları, ağrılar ve kramplar oluşur, saç kaybı, nöbetler ve diğer problemler ortaya çıkabilirler. Yumurta beyazı pişmediği zaman avidin adlı bir proteine sahiptir ve bu protein her ne kadar toksik olmasa da biotine tutunacaktır.

BAKTERİ TEHLİKESİ

Salmonella, tavuk bağırsaklarında bulunan bir bakteridir. Kırık olmayan yumurtaların dış yüzeylerinde olduğu gibi içinde de bulunabilir. Salmonella’yı yok etmek için pişirme süresinin uzun olması ve sıcaklığın yüksek olması gerekir. Uzmanlar az haşlanmış yumurtaların hala bu canlı bakterilere sahip olabileceğine vurgu yapmaktalar.  Salmonella’nın vücudunuza girmesini önlemek için fazla haşlanmış yumurta ve yağda yumurtayı tercih edebilirsiniz.

ALERJİLER

Yumurta beyazına alerjisi olan bireylerin büyük kısmında albumin proteinlerine de alerji bulunmaktadır. Yumurta az pişirildiğinde bu alerjik reaksiyonlar şiddetlenecektir. Cilt kızarmaları, bulantı, kaşıntılar, ishal, kusma, nefes darlığı, öksürme, sümkürme, kramplar ve diğer belirtiler alerji sırasında görülebilir. Ayrıca nefes alma zorluğu, boğaz şişkinliği, nefes yollarında tıkanma gibi çok ciddi belirtiler ortaya çıkabilir, kan basıncı düşebilir, bilinç kaybı oluşabilir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir