Aile

Anne ve baba kavgalarının çocuğun kişiliğinde beş olumsuz etkisi

Huzursuz bir çocukluk dönemi geçiren çocukların ileride yaşayacağı sorunların çok ciddi boyutlara ulaşacağını biliyor muydunuz?

Ebeveynlerin kendi aralarında yaşadıkları sorunlar tartışma, öfke patlaması hatta büyük kavgalar olarak ortaya çıkıyor. Anne ve baba arasında yaşanan çatışmaların gölgesinde büyümeye çalışan çocuk da kendi ruhsal dünyasının içinde bunalımlı bir tünelin içine doğru giriyor ve aile içi huzursuzluk, çocuğun kişilik gelişimi üzerinde büyük yaralar açıyor. Sizin çok da fazla önemsemediğiniz, sinirle ve yüksek sesle söylediğiniz sözcükler çocuğunuzu hafızasına kodlanıyor. Peki çocuğun yetiştiği ev sürekli kavga, gürültü patırtı içindeyse bu çocuğun gelecek yıllarını nasıl etkiler?

KENDİSİNİ SUÇLAR 

Ä°lgili resim

Siz, eşinize karşı her sesinizi yükseldiğinizde psikolojik olarak darbe alan çocuğunuz zamanla bitmek bilmeyen kavgalarınıza karşı duyarsızlaşır. Artık kavgalarınızı normal bir durum olarak görür. Ancak arkadaşları ile aile deneyimlerini paylaştığında ve kendini onlarla kıyasladığında kendini şanssız ve mutsuz hisseder. Bu onun için sürekli kafasında yaşananları kurup durma sürecini de başlatır ve evdeki olan bitenlerden sıklıkla kendilerini suçlamaya, sorunun kendisinden kaynaklandığını düşünebilir. Bir yandan ise sizin şiddetli kavgalarınıza karşı tüm algılarını kapatabilir.

ŞİDDETE BAŞVURUR

Ä°lgili resim

Duyarsızlaşma ya da normalleşme çocuğunuzun kişilik oluşumunda güçlü bir belirleyici unsurdur ve bu durum çocuğun giderek şiddete eğilim gösteren bir karaktere dönüşmesinin habercisidir. Çünkü çocuğun en büyük yol göstericisi sizsinizdir ve bilinçaltına  kazınmışsınızdır. Çocuğunuzda ileride karşılaştığı sorunları kaba kuvvetle çözmeye çalışır. Çevresine karşı son derece agresif tutumlar göstermesine sebep olur. Bu da onu çevresi tarafından kabul görmeyen toplum dışına itilmiş bir birey durumuna sokar.

EĞİTİM HAYATI OLUMSUZ ETKİLENİR

Ä°lgili resim

Yeni araştırmalara göre yüksek derecede ebeveyn anlaşmazlığına veya fiziksel istismara maruz kalan çocukların beyinlerinde, savaşa katılan askerlerin beyninde görülen etkinin benzeri yaşanmaktadır.  Yani kavgalarınız çocuğun beyin gelişimine doğrudan hem de çok ciddi şekilde etkide bulunur. Bu da onun derslere odaklanamamasına ve eğitim hayatında başarısız olmasına neden olur. Aslında çevresel etkenler direkt olarak ders çalışma koşullarını zor bir hale sokar. Sürekli gürültünün ve tartışmanın olduğu bir evde ders çalışmak kolay olmaz.

ÖZGÜVENİNİ KAYBEDER

Ä°lgili resim

Anne ve babanın çocuğun gözü önünde kavga etmesi bazen taraflardan birinin daha baskın ve ezici yönünü ortaya çıkartır. Kavgadaki güç dengesizliği genelde babanın lehine olur. Bu da özellikle kız çocukları için travamatik sonuçlar doğurur. Kız çocuğunun rol model olarak aldığı annesi sürekli aşağılanıyor ve fiziksel veya duygusal şiddete maruz kalıyorsa kız çocuğunun da özgüveni düşer. Kendisini değersiz ve güçsüz hisseder ve gelecekte de böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında boyun eğmemesi gerektiğini bilemeyebilir.

SEVMEKTE VE GÜVENMEKTE ZORLANIR

Ä°lgili resim

Anne ve babanın bu kadar hırgür içinde olması çocuğun sevgiye, aşka olan inancını azaltır. Güven duygusunu yitirir ve evliliğe sıcak bakması da çok zordur. Çünkü evlilik ona göre evin içinde sürekli birbirine bağırıp duran bir kadın ve erkekten ibarettir. Hem sevilmediğini hem de anne ve babanın birbirini sevmediğini düşünür. Aslında bu yüzden sevgi açlığını doyurmak için dışarıdan birilerine sarılmaya çalışır. Ancak bir yandan da büyük korkuları vardır. Aşka karşı hep derin endişelerle temkinli yaklaşır.

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir