Sağlık

Alerjiler için en etkili doğal yöntemler

Alerjik semptomlarınızı hafifletecek en etkili ev reçetelerini öğrenmeye hazır mısınız?

Alerji, genel anlamıyla aynı miktar ve koşullarda başka kişiler için zararsız olan farklı yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin aşırı duyarlılık göstermesidir. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, bakteriler, ev hayvanlarının tüy ve epitelleri, bazı gıda proteinleri, böcek zehirleri gibi maddeler, alerjinin en sık nedenleri arasında yer alırlar. Bağışıklık sistemimiz, çevremizde bulunan ve vücudumuza burun, nefes yolları, bağırsaklar ve deriden giren yabancı ve zararlı maddelere karşı vücudumuzu korumak için çeşitli reaksiyonlar verir. Bu reaksiyonlarla, bağışıklık sistemi hücreleri zararlı maddeleri ortadan kaldırır yada vücuda girmelerini engeller. Alerjide ise bağışıklık sistemi normalde vücut için zararlı olmayan maddelere karşı, bundan bir miktar farklı; ancak vücut için zararlı olan aşırı bir reaksiyon verir.

someone who has allergy gif ile ilgili görsel sonucu

Vücudun verdiği bu aşırı tepkimeler sosyal hayatınızı zor duruma sokar ve  alerjik rahatsızlıklarından muzdarip bir çok kişi çeşitli ilaçlara yönelir. Peki bu ilaçlara ek olacak ve alerji problemlerinizle savaşacak doğal yöntemler nelerdir?

MELEK OTU 

angelica sylvestris ile ilgili görsel sonucu

Alternatif tıp yöntemlerinde öncülüğüyle bilinen Çin’de melek otu alerji tedavisinde çok sık kullanılan bir bitkidir. Bu ot bireyin bağışıklık sistemini güçlendirerek, alerji kaynaklı burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma belirtilerini azaltır. Melek otundan 2 kahve kaşığı (ince kıyılmış ve kurutulmuş) demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir. Ardından süzülerek içilir.

NANE YAĞI 

peppermint oil ile ilgili görsel sonucu

Nane yağının koklanması, sinüsleri anında açar ve boğazdaki rahatsızlıklara da iyi gelir. Sadece alerjiler değil, soğuk algınlıkları, öksürmeler, sinüzit, astım ve bronşitte de oldukça etkilidir. Balgam atımını kolaylaştırması ve ödemi azaltması da alerjik reaksiyonların önünü almada faydalı olur. Beş damla nane yağı koklayarak ondan faydalanabileceğiniz gibi suyunuza bir iki damla damlatarak içebilirsiniz de. Dileyenler göğüs bölgesine, enseye ve alına da taşıyıcı bir yağ ile birlikte sürebilirler.

PAPATYA ÇAYI 

DAISY TEA ile ilgili görsel sonucu

Alerjik tepkimelerinizin giderek yoğunlaştığına ve cildinizdeki yansımalarına tanık oluyorsanız papaya çayı yardımcınız olabilir.  Şiddetli bir kaşıntı, tahriş ve kızarıklık hissi meydana geldiğinde ve bölge git gide iltihaplanıyorsa 1 yemek kaşığı papatya  veya sallama papatya çayı 1 bardak suya katıp bir gün buzdolabında beklettikten sonra sorunlu bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

SARIMSAK 

garlic ile ilgili görsel sonucu

Sarımsak,burun akıntısına en iyi gelecek gıdalardan biridir. Sarımsakta antihistamin etkisi gören “quercetin” maddesi var. Aynı zamanda C vitamini açısından zengin. Yemeklerde çiğ kullanabilir ya da bir kaç diş sarımsağı ezdikten sonra kaynar suyla karıştırıp buhar tedavisi yapabilirsiniz. Ya da sarımsak yağını koklayabilirsiniz Quercetin içeren diğer yiyeceklerden soğan, pırasa ve elmayı da alerjiyle savaşırken tüketmekte yarar var.

MANUKA YAĞI 

MANUKA ile ilgili görsel sonucu

Bu güçlü yağ, havadaki patojenleri ortadan kaldırarak alerji sebebini de yok eder. Evinizde manuka yağını koku çubukları ile kullanabilir, böylece havadaki küf, bakteri ve mantarlardan kurtulabilirsiniz. Cilde de uygulanabilir ve böylece cilt üzerindeki bakterilerle de savaşır. Onu ev temizleyici suyunuza ekleyebilir, cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat hassas cildi olanlar taşıyıcı bir yağ kullanmayı unutmamalılar. Ayrıca manukayı bal olarak da tüketebilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir