Sağlık

Ağız kokusunu engellemek için doğal yöntemler

Ağız kokusunun hayatınızı kabusa çevirmesine izin vermeyin. İşte ağız kokusunu yok edecek çözümler...

Bilimsel adı Halitozis olan kötü ağız kokusu bir çok kişiye sosyal yaşamında zor zamanlar yaşatmaktadır. Çoğu kişi dişini ne kadar  fırçalarsa fırçalasın ağız kokusunun önüne geçemediğini, bu sebeple iletişim kurarken çekingen davrandığını ifade etmekte. Peki ağız kokusunu neden olur ve bu sorunu hayatınızdan çıkarmak için düzenli olarak diş fırçalamaktan başka neler yapabilirsiniz?

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR? 

Genellikle ağızdan nefes alıp verme sonucunda anaerobik bakteriyel büyüme, tükürük azalması ve boğazda aşırı mukus birikmesi oluşurr. Bu sorunların hepsi, dil üzerinde, dişler arasında, diş eti çizgisinde ve boğazda bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu bakteriler, uçucu sülfürlü bileşikler (VSC’ler) olarak adlandırılan kötü kokulu bileşiklerdir. VSC’ler çürük yumurta gibi kokarlar. Sistein ve metionin adı verilen amino asitler ağız kokusuna neden olur. Bu sebeple düzenli olarak diş muayenesinden geçmek ağız kokusunu yok etmek için önemli bir adım olacaktır.

Bunun yanında sigara içmek ve diş çürükleri de ağız kokusunu tetikleyen faktörlerdir.

AĞIZ KOKUSUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN  HANGİ GIDALAT TÜKETİLMELİ 

Peynir: Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen peynirin, ağız ortamındaki asit düzeyini azalttığını ve bu sayede çürük oluşumunu engellediğini gösteriyor. Ayrıca peynir yemek, koku oluşumunun da önüne geçiyor.

Elma, armut, havuç: Bu besinler, içerdikleri lif sayesinde tükürüğü temizler, nefesi tazelerler.

Limon: Sade sodanın içine limon dilimleri atıp sodanız bitince bu limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Ayrıca mentollü veya limon aromalı şekerlerden de tüketebilirsiniz.

Su: Ağız kuruluğundan dolayı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir.  Su daha çok tükürük salgılamanızı sağlar ve ağzınızda bulunan bakterilerden ya da enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Maydanoz: Maydanoz nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir