Yaşam

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nasıl ortaya çıktı?

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün ortaya çıkış sebebinin vahşi bir şiddet olayına dayandığını biliyor muydunuz?

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne bir gün kala ülkemizde ve tüm dünyada devam eden kadına yönelik şiddete karşı bilinç ve duyarlılık artıyor. Peki 25 Kasım neden ve nasıl tüm dünya tarafından kadına şiddeti protesto edilecek bir gün olarak belirlendi. Aslında bu tarihin, şiddete karşı yükselen sesle beraber anma ve yad etme sembolü olduğunu da biliyor musunuz? İşte 25 Kasım’ın arkasında yatan gerçekler…

25 KASIM NASIL ORTAYA ÇIKTI? 

Tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı  farkındalığın biraz daha arttığı, şiddet sorunu varlığının  görünür kılındığı 25 Kasım tarihinin arka planında son derece trajik bir öykü var. Bundan tam 58 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan bir sivil tepki yıllar sonra şiddet için evrensel bir haykırış olmaya yetecekti.

25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel’in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin, tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu. Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999’da, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verildi.

mirabal sisters ile ilgili görsel sonucu

Mirabel kardeşlerin öldürülmesinden sonra ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıktı. Ama gerçek göründüğü gibi değildi. Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek 1930 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde askeri darbe yapan, ülkeyi tam 31 yıl boyunca baskı ve zulüm politikalarıyla yöneten diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya meydan okudu .Bu yüzden diktatörlük tarafından işkence edilerek pek çok kez hapsedildiler ve en son olarak da 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledildiler. Sonrasında, bu katliam kayıtlara “araba kazası” olarak geçti.

mirabal sisters death news ile ilgili görsel sonucu

1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından “25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele” günü ilan edildi.

Amén de Mariposas ile ilgili görsel sonucu

”25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü?” Pedro Mir (Dominikli şair) tarafından “Amén de Mariposas” (Kelebeklerin Amini) adlı, üç kız kardeşin katlini kınadığı şiirinde kullanıldı. Aynı dönemde, Dominik Cumhuriyeti’nde ve Amerika’da en çok satan yazar olan Julia Alvarez, Mirabel kız kardeşlerin hayatını anlattığı romanını In the Time of The Butterflies (Kelebekler Zamanı) yayımladı. Ve bu kitap, Mirabel kız kardeşlerin kelebekler olarak tanınmasına neden oldu. 2000 yılı 25 Kasım’ında Mirabel Kardeşlerin cesetleri doğdukları köye kadın örgütleri tarafından taşındı.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close