Medya

Pucca (Selen Işık) kimdir?

Pucca'nın biyografisi: Pucca nasıl fenomen oldu

İnternette Pucca olarak tanınan gerçek adı Selen Işık olan internet fenomeni 3 Haziran 1987 yılında İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi.Üniversiteyi Ankara’da okudu.

Annesi ile babası kendisi küçükken boşanmışlar, 6-8 yaşına kadar annesiyle kaldıktan sonra üvey baba tacizi yüzünden kız kardeşiyle ile babasının yanına taşınma kararı verdi. Üniversitede okurken küçük bir radyoda çalışmaya başladı.

“Radyoda ‘sesli günlük’ tutuyordum. Başıma ne gelirse anlatıyordum, aldığım çizmeden, ev sahibimin zorbalıklarına, sevgilimden, ojelerime kadar. Sonra bir televizyon kanalına girdim, montaj falan derken her şeyin içinde buldum kendimi”. Diye anlatarak bu tür işlere nasıl başladığını söylüyor.

Twitter fenomeni Pucca, Eski sevgilisinden intikam almak için açtığı blogu ve Twitter hesabı ciddi bir takipçi sayısına ulaşıp olay olunca, kısa sürede ‘Küçük Aptalın Büyük Dünyası’ ve “ Ve Geri Kalan Her Şey” kitaplarıyla da en çok satanlar listesine girdi.

Sosyal medyadaki geniş takipçi kitlesini okuyucu kitlesine dönüştürmeyi başaran Pucca kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu. Kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde Marilyn Monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan Pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi.

Onunki aslında alışılmamış bir başarı hikâyesi. Pucca yani Selen Işık, kendi çapında bir edebiyat türü yarattı. ‘Dizüstü’ edebiyatı deyince, akla artık ilk Pucca geliyor. Özelliği belki de şu birkaç ‘basit’ kelimede yatıyor: Esprili, pervasız, içten, korkusuz, cazgır ve komik, yeni ve farklı daha doğrusu orijinal; türünün ilk örneği. Aslında o “Her kızın yaşadığı ama anlatamadığı şeyleri yazan kişi.”

Şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan Pucca’nın blogu ise Türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog.

Pucca aslında; Kör, sağır, küçük bir kız ve sevgilisinin peşinden sürekli onu öpmek için koşan, Koreli bir çizgi film kahramanıymış. Bir arkadaşı Selen Işık’a Pucca’nın oyuncağını hediye ettiğinden aşina adına ama asıl Pucca adını kullanmasının nedeni kendi adıymiş. Twitter’da İngilizce karakterlerle asıl adı Selen Işık’ı yazdığında ortaya çıkan tabloyu beğenmediğini söyleyen internet yıldızı bu yüzden Pucca adını kullanıyor.

Pucca’nın son sevgilisi, yine kendisi gibi bir ‘Twitter fenomeni’ olan Ceri Levis. Ya da gerçek adıyle Ömür Özdemir.

2014 yılında Pucca’nın kitabından senaryolaştırılan “Hadi İnşallah” adlı sinema filminde Büşra PekinMurat BozCezmi BaskınSinasi Yurtsever başrollerde oynadılar.

Pucca Kitapları isimleri 
Küçük Aptalın Büyük Dünyası & Pucca Günlük
Pucca Günlük ve Geri Kalan Her Şey
Allah Beni Böyle Yaratmış
Ayy hadi inşallah!

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir