Sağlık

Neden kilo vermekte zorlanırız?

Kilo vermeyi engelleyen unsurlar

Formda ve fit bir beden herkesin arzusu. Ancak hayalinizdeki bedene sahip olmak o kadar da kolay gerçekleşmiyor.  Kilo vermeyi zorlaştıran bireysel genetik farklılıkları, obeziteye yatkınlık seviyesini ve Ne yaparsanız yapın fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız yöntemlerinizdeki hatalara odaklanmayı tavsiye ederiz. Çünkü her geçen gün artan obezite oranları erken yaşlanmaya, ölümcül hastalık riskinin artmasına da sebep oluyor. Öyleyse gelin kilo vermenizi engelleyen listeye göz atın:

EKMEKLERE DÜŞMAN OLMAYIN

Listeye böyle bir maddeyle başlamak yüzünüzü güldürmüş olabilir. Ama gerçek budur: Esmer ekmekler gibi tahıl grubunu hayatınızdan tamamen çıkarmanız kilo vermenizi güçleştirir.,  Çünkü tahıl eksikliği yüzünden kilonuzu yağdan değil de sudan kaybedersiniz. Çünkü esmer ekmekler gibi tahıl ürünleri kimyasal yapılarında olan hidroksil (OH) molekülü sayesinde su tutucu özelliğe sahiptir. Tahıl tüketimi aşırı kısıtlanarak verilen kiloların neden kolaylıkla geri alındığının yanıtının ise gerçekten yağ kaybetmediğiniz olduğunu rahatlıkla düşünebilirsiniz.

EGZERSİZ DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİN

Gününüzün yarısını geçirdiğiniz spor salonlarından dönüşünüz hep hayal kırıklığıyla oluyor olabilir. Çıkmadan önce son kez tartıldığınızda gördüğünüz rakam sizi memnun etmeyebilir. Hiç yanlış egzersizi yapmış olabileceğinizi düşündünüz mü? Vücudunuzda hoşunuza gitmeyen bölgeye yönelik egzersizler yapın.

DAHA AZ ÇAY VE KAHVE İÇİN 

Aşırı miktarda çay ve kahve tüketimi vücudun susuz kalmasına sebep olur ve kilo vermenizi engeller. Günde en fazla 2 fincan çay ve 2 fincan kahve içmek idealdir. Aslında diğer içecek türleri de kilo vermenizi büyük ölçüde zorlaştırır. Yaygın olarak kolanın adı geçse de en az kola kadar markette işlenmiş meyve suyu ürünlerinin hepsi kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

METABOLİZMA HIZINIZI KONTROL ETTİRİN 

Kilo veremenizin tek sebebi dışarıdan kaynaklanan etkenlerle ilgili değildir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi genetik ve hormonel sorunlar da sahnenin baş rolündedir. T3 ve T4 tiroid hormonları kilo ve metabolizma konusunda ciddi bir rol oynamaktadırlar. Bu hormonların dengesi bir sebepten bozulduğu zaman çok fazla veya çok az T4 üretebilirsiniz ve bu da metabolizmanızı etkiler. Bu konuda uzman desteği almak en iyisidir.

YETERİNCE UYUYUN 

Gece 3.5 ila 5.5 saat uyuyan bireylerin 7-10 saat arası uyuyan bireylere göre her gün 385 daha fazla kalori aldıkları tespit edilmiştir. Uyku vücudumuzun tamir edilmesi için gereklidir ve o olmadan vücudun dengesi bozulduğu için kilo alımı da mümkün hale gelir. Uykunun kilo verme üzerindeki etkisi şöyle işler: Metabolizmanın gün ışığıyla paralel olarak uyumasını ve uyanmasını sağlayan hormon melatonin vücudunuza zararlı olabilecek maddeleri etkisiz hale getirerek vücudun yenilenmesini sağlar ve bu hormonun en aktif çalıştığı saatler gece on ki ve sabah dört arasıdır.

Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir