SağlıkYaşam

Sağlığınız için altın adımlar: Koşmanın faydaları

Sağlığınıza doğru koşun

Aerobik, ağırlık kaldırma, yoga, pilates ve çeşitli egzersizler… Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için yöneleceğiniz çok spor seçeneği mevcuttur.  Peki en masrafsız, kolay ve işe yarayan yöntemin hangisi olacağı üzerine düşündünüz mü?  Bu özellikleri tek başına koşu sporu karşılıyor. Evin içinde kapanıp kalarak videonun başında yapmaya çalıştığınız egzersizlerden sıkıldaysanız dışarı çıkma ve oksijeni içinize çekerek koşma vakti.  Peki koşmak size ne kazandırır ve koşarken nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer ilk kez koşacaksanız önce vücudunuzu hafif koşularla hazırlamalısınız. İlk günler kendinize fazla yüklenmemelisiniz.  Mesela haftanın 3 günü 20 dakikalık setler halinde koşmaya başlayabilirsiniz.  Hatta koşmak ağır geliyorsa önce yürüyerek başlayabilir, zamanla koşuya geçebilirsiniz.

Koşmaya başlamadan önce 20 tane şınav çekin. Bir banktan yardım alabilirsiniz. Yine bir banktan yardım alarak sağ ayağınızı üzerine koyun ve bacak kaslarınızı kullanarak vücudunuzu yukarı kaldırın. İleri geri hareketler yapın ve aynısını öteki bacak için de yapın. Bu bacak kaslarınızın  güçlenmesini sağlayacaktır.

Koşarken müzik dinleyerek süreci daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ayrıca yanınıza su almayı unutmayın.

Bu şekilde başladığınız ve yavaş yavaş temponuzu arttırdığınız koşu alışkanlığı hayatınızın bir parçası olursa  vücudunuzun kan basıncı dengelenir, yüksek tansiyon düşer ve kolesterol dengelenir.

Araştırmalara göre koşu sırasında beyinde morfin benzeri maddelerin üretimi sağlanıyor  Bu da sizin ruh halinize iyi gelir, gerginliğinizi alır ve sizi yatıştırır.

Düzenli koşu kalp hastalıkları riskini en aza indirir.  Çünkü koştuğunuzda kalbiniz büyür ve güçlenir. Yatağınızda dinlenirken dakikada ortalama 75 kez atan nabzınızı düzenli koşu sayesinde 55’e indirebilirsiniz.

Sağlam bir koşma egzersizinden sonra gün içerisindeki enerji harcama düzeyiniz yüksek kalmaya devam edecektir. Araştırmalar koşmanın yürümeye göre %90 daha fazla kalori yakımına imkan tanıdığını gösteriyorlar.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir