SağlıkYaşam

Depresyondan kurtulmanın yolları 

Depresyondan çıkmak için öneriler

Girişim gücünüzün, harekete geçme isteğinizin ve kendinize güvenin giderek kaybolarak umutsuzluğun, karamsarlığın ve yılgınlığın tamamen sizi ele geçirdiğini fark ediyorsunuz. Tüm bunların sebebi büyük bir travma ya da aksi giden olayların üst üste gelmesi olabilir. Ya da nedensiz bir mutsuzluk sebebi içinde de olabilirsiniz.  Ancak dönem dönem içine girdiğiniz bu depresyon halinden çıkmak zor değildir. İşte depresyondan kurtulmanın yolları:

Herkes hayatının belli bir döneminde zor zamanlardan geçer. Tüm bunlarla başa çıkmanın en güzel yolu ise nereden güç alacağınızı bulmaktır. Müzik dinlemek, meditasyon yapmak, konuşmak, dua etmek, spor yapmak…. Hangisinin ruhunuza iyi geleceği tamamen sizin ihtiyacınızla ilgilidir. Yani kendi kendinizi tedavi etmek mümkündür.

Bir uzmanla görüşmek, içinizi ona dökmek en iyi alternatiflerden biridir. Profesyonel birinin sizi gözlemlemesi sorunun kaynağını anlamak ve sorunu çözmek için son derece etkili bir yöntem olacaktır. Psikoloğunuzun önerilerini hayatınıza geçirmeye çalışın.

Doğrudan beyne taşınan kokular günlük hayatımızdaki duygularımızı ve hafızamızı yöneten en temel öğeler arasındadır. Bu sebeple depresyon sürecinde öz yağlardan faydalanabilirsiniz. Sinir üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip misk adaçayı yağı, buhur yağı, ylang ylang, bergomant ve lavanta yağlarını kullanabilirsiniz.

Bol bol abur cubura yöneleceğiniz ya da tam tersi iştahsız hissederek yemek yemekten uzak duracağınız bu dönemde kendinize “dur” demesini bilin. Düzensiz beslenmeye son vererek mutfakta vakit geçirmeye çalışın.  Meyve kokteylleri, meyve salataları veya az yağlı salatalar hazırlayın.

Size kendinizi kötü hissettiren, özgüveninizi kıran kişilerle iletişiminizi kesin. Farklı çevrelere girin. Farklı insanlarla tanışın. Hatta kendinize bir hobi edinebilirsiniz ve bunun için kursa gidebilirsiniz.

Gün ışığından fazla faydalanacak şekilde uyumaya özen gösterin. Geç saatlerde yatıp geç saatlerde uyanmak depresyonu kendi başına sürdüren bir etmendir. Erken yatıp erken kalkmaya kendinizi alıştırın.

Gün aşırı açık havada düzenli yürüyüş yapmanın, antidepresanlarla aynı tedavi edici etkiyi yaptığını unutmayın. Kademeli olarak temponuzu ve yürüyüş sürenizi artırabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir