Beslenme

Beyaz pirinç ve esmer pirinç arasındaki farklar

Beyaz pirinç mi esmer pirinç mi?

Sofralarınızın ana yemeklerinin tamamlayıcısı,tereyağlı, arpa şehriyeli leziz pirinç pilavları… Lezzetli ve vazgeçilmez oldukları kadar bazı sağlık sorunlarına sahip kişilerin uzakta durması gereken bir yiyecek olarak da biliniyor. Peki sofraların klasik beyaz süsünün alternatifi esmer pirinç olabilir mi? İşte beyaz pirinç ve esmer pirinç arasındaki farklar:

Beyaz pirinç ve esmer pirinç arasındaki en büyük fark beyaz pirincin tüm katmanlarından arındırılıp  sadece çekirdeğinden ibaret kalmış olmasıyken esmer pirinçte pirincin tüm katmanları aktif  halde kalmasıdır. Beyaz pirincin beyaz olmasının nedenin çekirdeği cilalama süreciyle ilgilidir. Ayrıca bu cilalama pek çok protein ve antioksidanın yok olma sebebidir.  Yani yemeğinizin yanında afiyetle yediğiniz pirinç pilavı  pek çok temel vitamin, mineral, antioksidan, folat ve liften yoksun demektir. Esmer pirincin ise iç kısmı ayrılmaz. Sadece dış kabuğu soyulur ve bu nedenle bir tam tahıldır. Bu onun besinler, vitaminler ve lif değerlerini koruduğu anlamına geliyor. Esmer pirincin dış katmanı antioksidanlar, lifler ve B vitamini bakımından çok zengindir. Orta katmanı ise temel proteinler, mineraller, sağlıklı yağlar ve B vitaminleri bakımından zengindir.

Beyaz pirinç tercih etmek isteyenler spor öncesi tüketmelidir. Spordan önce beyaz pirinç gibi hızlı hazmedilen karbonhidrat çeşitleri yemek, içerdikleri düşük miktardaki lif ve yağ içeriği sebebiyle, insülin seviyelerini yükseltebilir. bu da toparlanmaya yardımcı olan amino asitleri harekete geçirir. Beyaz pirincin esmer pirinçten daha çok demir vardır; demir vücuttaki oksijen dolaşımına yardım eder.

Ancak her şekilde esmer pirinç kilo vermek isteyenler için daha ideal görünüyor. Esmer pirincin temel vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve proteinler bakımından zengin olması, onu kalp dostu hale getiriyor. Ayrıca lifli içeriği sayesinde bağırsak hareketleri iyileşebiliyor ve bu da kilo vermeye katkı sağlıyor.

Esmer pirincin tüm olumlu özelliklerine karşın hamile ve emziren kadınlar için en önemli vitamin değeri olan folat esmer pirinçte az bulunur. Beyaz pirinçte 95 mikrogram folat bulunur. Bu açıdan anne adaylarının beyaz pirinci tercih etmesi gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir