Yaşam

Stresi azaltmanın yolları nelerdir?

Çağımızın hastalığı olarak tanımlanan stres hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biri. Aile, okul, iş gibi sorumluluklar, ilişkiler, yapılması gerekenler, kaygılar, endişeler... Hepimiz için stres üretecek bir neden mevcut.

Günümüz yaşam koşullarında stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil belki; ama biraz da olsun gevşemeye, stresten arınmaya yardımcı olacak yöntemler mevcut.

Gülmek için fırsat yaratın. Uzmanlar gülmenin stresle baş etmede oldukça etkili olduğunu söylüyorlar. Yoğun stres hissettiğiniz zamanlarda sevdiğiniz bir komedi filmini izlemek ya da yakın arkadaşlarınızla bir araya gelip eğlenceli hatıralardan bahsetmek iyi gelebilir.

Araştırmalar yüksek sesle gülmenin organlara oksijen akışını artırdığını, kan akışını hızlandırdığını ve stresin de otomatik olarak azaldığını belirtiyorlar.

Dağınıklıktan kurtulun. Uzmanlar sürekli dağınık ortamlarda bulunmanın da istemeden anksiyete ve strese neden olabileceğini belirtiyorlar. Eğer dağınık bir ortamda yaşıyorsanız her şeyi bir anda temizlemek ve toparlamak için uğraşmayın. Bu sizi daha fazla strese sokacaktır.

İlk önce küçük bir alandan başlayın ve yavaş yavaş daha büyük işlere geçin. Derli toplu bir mekan huzurlu hissetmenize yardımcı olur.

C vitamini içeren meyve suları için. Uzmanlar portakal suyunun içeriğindeki C vitaminin, stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Portakal suyu, greyfurt suyu, çilek gibi yüksek C vitamini içeren besinler aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Yüksek sesle şarkı söyleyin. En son ne zaman içinizden geldiği gibi bağıra çağıra şarkı söylediniz? Müziği açın ve şarkı söylemeye başlayın.

Sesinizin ne kadar kötü olduğunu umursamayın. Bu alanda yapılan çalışmalar, şarkı söylemenin mutlu hissetmeye yardımcı olduğunu ve stresi azalttığını gösteriyor.

Egzersiz yapın, yürüyüşe çıkın. Stresle baş etmenin en güzel yollarından biri de egzersiz yapmaktır. Kendinizi hem bedensel hem de zihinsel olarak güçlü hissetmeniz stresle başa çıkmada önemli bir role sahip.

Egzersiz, vücudunuzun endorfin salgılamasını ve iyi hissetmenizi sağlar. Örneğin, gün içerisinde 30 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Nefes egzersizleri yapın. Gün içerisinde derin derin nefes alıp vermeye çalışın. Bu kan dolaşımını ve vücuda giden oksijen seviyesini düzenleyerek daha sakin hissetmenize yardımcı olur.

Ayrıca lavanta ya da biberiye gibi aromaterapik etkiye sahip yağları koklayabilirsiniz. Yağların rahatlatıcı etkisi de stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasılkolay.com’dan alınmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlişkili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Göz Atın

Close